Haber

Hizbullah, İsrail’in Gazze saldırılarını genişletmesi durumunda uyardı

Lübnan’daki Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kasim, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını genişletmesi halinde “ciddi sonuçları olacağı” uyarısında bulundu.

Kasım, ABD merkezli NBC News’e İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları ve Hizbullah’ın tutumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsrail’i “saldırgan” olarak nitelendiren Kasım, Hizbullah’ın Gazze üzerindeki baskıyı azaltmayı amaçladığını vurguladı.

Kasım, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını genişletmesinin “ciddi sonuçları” olacağını söyledi.

Irak’ta İran yanlısı Şii milis grupları arasında yer aldığı bilinen “Irak İslami Direniş” adlı oluşumun Irak ve Suriye’deki ABD üslerine saldırılarına değinen Kasım, “Direniş Ekseni’ndekiler, Irak’taki ana saldırıyı gördüler. Planlayan ABD’ydi, dolayısıyla dur mesajı şu: “Geri verme ilkesiyle ABD’ye saldırıyorlar. Tıpkı İsrail’in durması gerektiği gibi.” sözlerini kullandı.

“Şu anda yaptığımız şey, yapmamız gereken şeydir ve daha fazlasını yapmamız gerektiğinde bunu yapacağız.” Kasım şöyle devam etti:

“Filistin’de ve bölgedeki halkımızı ve sevdiklerimizi destekleme hakkımız yokken, ABD ve dünyanın geri kalanı sivilleri, çocukları öldüren, evleri yıkan İsrail’in yanında durma hakkına nasıl sahip olabilir?”

Kasım, İsrail ve ABD’nin saldırganlığını bu şekilde sürdürmesi ve daha büyük olumsuz etki yaratması halinde olayın daha da tırmanarak tam teşekküllü bir çatışmaya yol açacağını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu